Core: postawa to podstawa!

W trakcie pracy z kolarzami amatorami rzadko można spotkać osoby, które wiedzą czym są ćwiczenia core stability, a jeszcze rzadziej takie, które znają ich wagę i regularnie je wykonują. Świadomi zawodnicy to jedynie około 5 - 10% nowych podopiecznych!

To niezwykle mała grupa, biorąc pod uwagę korzyści jakie dają te ćwiczenia przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy. Na szczęście wiedza zawodników rośnie i mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu dołączysz do grona ćwiczących, a jeśli już do niego należysz, to umocnisz się w przekonaniu, że dobrze robisz i dowiesz się jak urozmaicić ten trening.

OD POCZĄTKU. CZYM WŁAŚCIWIE JEST CORE

Nie trzeba tu odkrywać Ameryki, ani dawać lekcji anatomii. Pokrótce, jest to kilka grup mięśni z okolic miednicy, pleców i brzucha (dla wnikliwych: mięsień poprzeczny brzucha, mięsień wielodzielny, mięsień skośny wewnętrzny brzucha, mięśnie dna miednicy oraz przepona), które odpowiadają za utrzymanie właściwej postawy ciała.

Pełna nazwa ćwiczeń tej grupy mięśni - core stability - wskazuje wyraźnie, że usprawniają naszą stabilizację, koordynację i równowagę, co polepsza ekonomikę jazdy i bezpośrednio przekłada się na zyski w postaci dodatkowych watów, a także zmniejsza straty energii podczas stawania na pedałach, nie wspominając o lepszym panowaniu nad rowerem podczas jazdy w trudnym terenie (ważne zwłaszcza dla zawodników MTB).

WSZYSTKIE POWYŻEJ WYMIENIONE ZALETY BLEDNĄ JEDNAK W KONFRONTACJI
Z NAJWAŻNIEJSZĄ KORZYŚCIĄ

Regularnie wykonywanie ćwiczeń core – stability minimalizuje ryzyko kontuzji przeciążeniowych. Jeśli Twoje mięśnie core są odpowiednio wytrenowane, podczas treningu obciążenie wynikające z pozycji w trakcie jazdy, wszelkich ruchów (nawet pedałowanie!) rozkłada się w pierwszej kolejności na mięśniach głębokich, jeśli natomiast są one zbyt słabe to od razu pełna dawka idzie do pracujących rąk i nóg powodując szybsze ich zmęczenie oraz zwiększając naprężenia działające na ścięgna i stawy. Jeśli zmagasz się z bólem pleców podczas dłuższej jazdy i nie potrafisz jednoznacznie zdefiniować przyczyny, a zarazem dać z siebie 110% podczas zawodów lub trzeci raz w sezonie robisz przerwę bo coś nadwyrężyłeś - to niechybny znak, że powinieneś stać się posiadaczem mocnego coru.

OK, JEŚLI PRZEKONAŁEŚ SIĘ JUŻ, ŻE WARTO - TERAZ POZOSTAJĄ JESZCZE PYTANIA:
KIEDY? ILE? JAK?

  1. Trening core może być wykonywany jako osobna jednostka lub uzupełnienie po treningu kolarskim. Jako osobna jednostka powinien być poprzedzony krótką dynamiczną rozgrzewką wszystkich partii ciała (ok 4-5min) i zakończony statycznym rozciąganiem.
  2. Sam trening powinien zająć 30 do 45 minut, w początkowym okresie nawet do dwóch razy w tygodniu, a później raz w tygodniu dla podtrzymania uzyskanego efektu.

  3. Może być on wykonywany gdziekolwiek i bez użycia jakiegokolwiek sprzętu, natomiast są akcesoria które taki trening wspomagają i mogą go urozmaicić. Najprostszym i bardzo skutecznym jest dmuchana duża piłka fitnessowa. Dla osób z dostępem do siłowni pomocne będą taśmy TRX.

  4. Przykładowe ćwiczenia? Ćwiczeń jest ogrom jak i zestawów krążących po Internecie. Dobór odpowiednich musi stanowić integralną część realizowanego przez Ciebie planu treningowego. Warto oddać się w ręce profesjonalistów, którzy całościowo zadbają o Twój plan treningowy oraz trening uzupełniający.

    Nie zwlekaj: wejdź na www.i-sport.pl i trenuj z kompleksowym planem dostosowanym do Twoich możliwości! Twój indywidualny Trener już dziś do dyspozycji on - line.

2018-01-26 POWRÓT
Partnerzy