Zaloguj się
Rozmowy Mazovii: wywiad z Damianem Perkowskim

Jak wygrywa się klasyfikację Giga? Jak trzyma się wysoką formę przez cały sezon? O tym opowie Wam Damian Perkowski, tegoroczny zwycięzca królewskiego dystansu Cisowianka Mazovia MTB Marathon.

Przygodę z Mazovią zaczynałeś w 2009 r., od startu na dystansie Hobby w Prostkach. Pamiętasz swój pierwszy maraton?

Tak, zgadza się mój pierwszy maraton miał miejsce w Prostkach miejscowości, z której się wywodzę i w której mieszkam na co dzień. Pamiętam i to bardzo dobrze, bo po tym starcie wkręciłem się w ten sport i zacząłem bardziej nim się interesować.

Teraz, 8 lat i 46 maratonów później, triumfujesz w klasyfikacji generalnej najtrudniejszego dystansu, Giga. Piękna ewolucja.

Nie spodziewałem się, że osiągnę aż tyle. Ale nie poprzestanę na tym i będę pracował, aby osiągnąć jeszcze więcej.

Jaki jest przepis Damiana Perkowskiego na sukces w klasyfikacji generalnej Giga? Supersprzęt? Mocny, regularny trening?

Jak to mówią,,,nie sprzęt, a technika czyni z Ciebie zawodnika’’. Stanowczo uważam, że systematyczny trening jest najważniejszy, natomiast supersprzęt dużo ułatwia i pomaga, ale bez kondycji, nawet najdroższy rower nie zagwarantuje nam dobrych wyników.

Która z tras tegorocznej Mazovii najbardziej przypadła Ci do gustu, a która ewidentnie Ci nie podeszła i męczyłeś się na niej?

Najbardziej do gustu przypadła mi trasa w Puławach, ponieważ miała charakter typowo górskich maratonów. Potwierdza to ponad trzyipółgodzinna rywalizacja. Jeśli chodzi o najgorsze dla mnie trasy, to nie było takich, ponieważ każda na swój sposób była inna i ciekawa.

Z którymi zawodnikami toczyłeś najcięższe boje o zwycięstwo? Kto był Twoim najgroźniejszym rywalem?

Poziom amatorskiego sportu stał się wysoki i nie było osoby, która by górowała na każdym z etapów. Każdy wyścig to walka, często za każdym razem z inną osobą.

Jak budujesz formę na sezon i jak ją potem utrzymujesz?

Systematyka jest tu najważniejsza a mianowicie staram się trenować minimum 5 razy w tygodniu, choć odpoczynek też jest bardzo ważny. Wychodzę z założenia, że lepiej być niedotrenowanym niż przetrenowanym.

Czy starty w kolejnych maratonach były dla Ciebie coraz bardziej stresujące, ze względu na rosnąca presję, by bronić dobrego miejsca w klasyfikacji?

Pomimo młodego wieku mam za sobą kilkadziesiąt startów i stres już nie towarzyszy mi tak, jak na początku mojej kariery z kolarstwem. Na wyścigu staram się nie stresować, a skupić się na dobrej technice, a przede wszystkim na dobrej zabawie.

Co czułeś, wjeżdżając na metę Motoareny w Toruniu, ostatniego tegorocznego maratonu Mazovii?

Duże zmęczenie długim sezonem, a zarazem wielką radość, że udało mi się dojechać beż żadnych komplikacji.

Po tak udanym sezonie zamierzasz w przyszłym roku walczyć o obronę tytułu króla Giga?

Jest to w dużym stopniu zależne od mojej drużyny, lecz sądzę, że na wiosnę znów zobaczymy się na starcie.

Teraz zasłużony wypoczynek czy od razu startujesz z jesienno-zimowym cyklem treningowym?

Odpoczynek będzie, ale krótki. Już niedługo zaczynam działać według swojego planu treningowego.

Twoją i tak piękną kartę zawodnika Mazovii ozdobiłby dodatkowo start w Gwieździe Południa. Myślałeś o tym, aby zmierzyć się z tą górską etapówką?

Hmm… oczywiście że myślałem. Lubię górskie trasy ale zobaczymy co czas przyniesie.

2017-10-24 POWRÓT

 

wczoraj
18.02.2018 - Mrozy (Jeruzal) - foto z maratonu
2018-02-16
Trening na rowerze stacjonarnym w wirtualnym świecie. [VIDEO]
2018-02-16
TOP 10 Northtec MTB Zimą
2018-02-09
Co nas czeka...
2018-02-06
Przeczytajcie komentarze naszych dziewczyn!
O cookies
Cyklopedia/3w4u.eu - Web Designrysynek malarstwo Kraków kursy przygotowawcze ASP szkoly plastyczne grafika formy architektura wnetrz rysunku malarstwa krakowieGaleria Rekodziela: torebki bizuteria kolczyki odziez z plótna hand made rekodzielo artystyczne wykonane recznie malowane zrobione na drutach lale misie prezent kraków robioneChoochoo Train for Toddlers, choo, learn, counting, numbers, educational, taps, rail, education, children, child, kids, boys, train, tracks, railroad, preschool, steam, locomotive, top, funny, simple